Další losování proběhne

dnes

Příště hrajeme o

Výsledky losování

Vyhrál jsem spoustu peněz. Co teď?

Vyhrál jsem spoustu peněz. Co teď?
13 07-2015
Vyhrál jsem spoustu peněz. Co teď?

Pokud myslíte na své vítězství v loterii, ve svých myšlenkách pravděpodobně vidíte sami sebe, kterak křičíte: „Jsem šťastný, jsem šťastný, jsem šťastný“! Obtížnější je představit si sám sebe, jak si přejete, abyste los namísto zpeněžení raději roztrhali.

I když se to zdá nepravděpodobné, pro spoustu loterijních vítězů včetně například „Wild“ Willieho Seeley, který v Americké národní loterii vyhrál 400 milionů dolarů, to je přímo skutečné. Ostatně o této věci jsme vás informovali už v našem předchozím článku 6 ohromujících příběhů loterijních vítězů – milionářů. Pokud nám nevěříte, o prokletí loterijních milionářů si sami přečtěte.

Opravdu hodně ošklivý zážitek

Ztrátu velkých peněz, ať už pocházejí z výhry z loterie, nebo z nečekaného dědictví, je možno vidět častěji, než si vůbec dokážete představit. Americký úřad National Endowment for Financial Education uvádí, že 70% všech lidí, kteří se nečekaně dostanou k velkému množství peněz, se během několika let ocitnou na mizině.

Dobrou zprávou je, že to takhle nemusí dopadnout. I když existují velmi nešťastní loterijní vítězi, existují i tací, kteří své peníze a vztahy zpravují dobře a jsou šťastní i nadcházející roky po vítězství. Zde máte několik tipů, které vám pomohou připravit se na výhru v loterii. Pokud je budete následovat, i s výhrou velkých peněz zůstanete šťastní. Ba co víc – budete mnohem šťastnější, než kdy předtím.

Udržujte informace o své výhře v co největší tajnosti

Možná z výhry budete tak nadšeni, že informace o ní budete chtít sdílet s každým – s maminkou, se svými nejlepšími přáteli, možná i s prodavačkou ve vašem místním supermarketu, nebo s pošťákem, kdo ví. Jedná se o přirozenou reakci, ale snažte se s ní bojovat. Čím více lidí bude o vašem vítězství v loterii vědět, tím více tlaku se na vás pohrne. V České republice je loterijním vítězům umožněno zůstat v anonymitě, tak toho využijte. Ochráníte se tím od tlaku přátel, příbuzných, ale i cizích lidí. Co tím myslíme? Vždyť víte – každý si bude chtít půjčit, a když ne, tak vám bude chtít alespoň uškodit. Peníze z lidí dělají hyeny.

Neodcházejte ze svého zaměstnání…ještě ne!

Pokud každý den toužíte po tom seknout se svou prací, den kdy se dozvíte, že jste vyhráli v loterii, se pro tuto příležitost může zdát ideální. Koneckonců ty miliony dolarů nebudete mít k dispozici věčně, že?

No mohla by to být pravda. Ale dříve, než uděláte neodvolatelné rozhodnutí, jako je právě okamžité opuštění stávajícího pracovního místa, či například stěhování, ještě jednou se ujistěte, že je to pro vás opravdu to nejlepší rozhodnutí, jaké existuje.

Největší chybou loterijních vítězů je, že začnou dělat velká rozhodnutí ve chvíli, kdy jsou ještě příliš rozrušeni ze samotné výhry. Brian Kuhn, certifikovaný finanční poradce z Marylandu v USA říká, že předtím než se rozhodnete co koupit, nebo kam se přestěhovat byste se měli zastavit a: „hluboko se nadechnout, sejít se se svou rodinou a svými milovanými a dále s právníkem a daňovým poradcem, kteří vás alespoň trošku usměrní“.

Najměte si finančního poradce, nebo celý tým finančních poradců

Když vyhrajete v loterii, budete mít spoustu finančních otázek včetně toho, jak a kdy zaplatit daně, jak snížit svou daňovou povinnost, případně kdy a jak platit životní a sociální pojištění atd. Většina z nás toho přitom o těchto věcech zrovna moc neví, přičemž zkušený finanční poradce vám se všemi záludnými otázkami hravě pomůže a zajistí tak, že se o své peníze postaráte co nejlépe.

Ovšem než si budete finanční poradce najímat, buďte obezřetní. Ne všichni finanční poradci mají dobré úmysly. Abraham Shakespear, jedna oběť vítězství v loterii, byl zavražděn jedním ze svých finančních poradců či správců majetku.

Spolehlivého finančního poradce samozřejmě můžete najít na internetu, stejně tak se ale můžete obrátit na některého dobře známého finančního poradce celebrit, či velmi bohatých lidí. Tito lidé jsou většinou prověření a již si vydělávají tolik peněz, že jim případné problémy s podvody či vraždami nestojí za to.

Abyste se vyhnuli případným podvodům, můžete najmout hned několik finančních poradců najednou. Snižuje to rizika, která s sebou nesou rady jen jedné jediné osoby (například co se týče otázky investic). Ač vás tedy najmutí více finančních poradců vyjde na větší množství peněz, v konečném důsledku díky tomu můžete ušetřit.

Vytvořte si plán výdajů (rozpočet nemusí být tak zlý, jak se možná jeví!)

Ross Thorton z instituce Wealthcare for Women říká, že jednou z největších chyb loterijních vítězů je, že si myslí, že si mohou dovolit všechno.

„Mají pocit, že mají tolik peněz, že si mohou pořídit všechno a to včetně drahých věcí jako jsou automobily, nové domy, či dokonce hotely. Pokud tomuto pocitu propadnou dlouhodobě, jejich majetek se velmi rychle ztenčuje, až jim nakonec vůbec nic nezbude“ říká k problematice loterijních vítězů Ross.

Možná bude těžko to udělat, ale ještě předtím, než si koupíte nové Lamborgini, nebo si zabookujete cestu kolem světa, sestavte si plán výdajů, respektive rozpočet.

Slovo „rozpočet“ vnímá většina lidí zcela negativně. Plán výdajů však neznamená, že si věci nemůžete dopřát. Znamená to pouze skutečnost, že budete vědět, na co všechno vaše peníze půjdou, než je utratíte. „První plánujte, potom utrácejte a něco si nechte na potom“ doporučuje Ross dále.

Neutraťte ze své výhry vůbec žádné peníze

Tento bod by vás mohl vést k myšlenkám jako: „Jaký má smysl vyhrávat v loterii, když nemůžu nic utratit?“ No nebojte, my samozřejmě nemluvíme o tom, že byste se se svými penězi neměli bavit. Mluvíme o chytrém investování, díky němuž vyhrané peníze budou plodit další peníze, které budete moci utrácet. Tímto způsobem nikdy neztratíte svůj šťavnatý základ, naopak ho ještě rozmnožíte.

Stacy Turner ze společnosti Turner Advanced Financial doporučuje: „Způsob, jak neutratit celou svou výhru je, utrácet příjem z výher, ne výhry samotné“. Brian Kuhn s tím souhlasí. Varuje před tím „utrácet více peněz, než příjem, který produkují vaše výhry. Pokud své výhry okamžitě chytře investujete, už nikdy nebudete bez peněz.“

Samozřejmě píšeme o „chytrých investicích“, což znamená, že byste všechno neměli vsázet na jednoho koně, ale zvolit si investiční portfolio s nízkým rizikem a mnoha různými investicemi včetně úroků, nákupu cenných papírů, dividend atd. Samozřejmě i na toto se vám budou hodit finanční poradci.

Často vás někdo bude žádat o peníze, obrňte se

Jakmile se rozkřikne, že jste v loterii vyhráli velké peníze, začnou se vám ozývat dávno ztracení příbuzní, či známí, o nichž jste léta neslyšeli a dokonce i úplně cizí lidé. Všichni samozřejmě budou chtít jednu jedinou věc – vaše peníze.

Někteří lidé mají pocit, že výhru si opravdu nezasloužíte, nebo že budete mít povahu „rychle nabyl, rychle pozbyl!, díky níž je rychle rozházíte – a to samozřejmě i mezi ně.

Samozřejmě na tom pomoci blízké osobě v nouzi není vůbec nic špatného, ba naopak. Ale stále se opakující prosby a nároky jsou opravdu vyčerpávající – navíc tyto prosby občas nemusejí být zcela upřímné. Strýček, který si vymyslel rakovinu třetího stádia sice může znít jako dobrý námět na film, ale i to se ve skutečnosti děje.

K této otázce má opět co říci Stacey Turner: „Budete mít spoustu přátel a možná i docela dost nepřátel. Proto možná budete chtít podniknout kroky, abyste svou výhru ochránili. Nejlepší ochranou v této situaci samozřejmě bude nastavení řady překážek a důmyslnějších strategií, díky nimž bude těžší dosáhnout na vaše peníze. Mezi tyto strategie patří například založení rodinné komanditní společnosti, jmenování opatrovníka majetku, či investování peněz na některý účet s fixním úrokem – v takovém případě na samotné peníze prostě sáhnout nelze tak jednoduše.

Věnujte více času svým vztahům

Mnoho obětí loterijních výher kromě peněz ztratilo ještě něco mnohem důležitějšího – vztahy s lidmi, které mají rádi a které milují. Vítězství v loterii sice může být vzrušující, přinášet nové výzvy, nemělo by vám ovšem zabránit udělat si čas na své nejbližší. Výhru v loterii byste v ideálním případě dokonce měli vnímat jako ideální prostředek k tomu, abyste se svými nejbližšími mohli být častěji.

Bob a Sheri Strittoffovi, kteří už dvě desetiletí vedou manželskou poradnu, k této problematice dodávají: „I když je to někdy po velké výhře v loterii docela obtížné, manželé by měli i nadále sdílet své myšlenky a pocity. Je důležité, aby diskutovali o svých financích a společně rozhodovali o rozpočtu, krátkodobých i dlouhodobých cílech i investičních strategiích“.

Výhra velkého množství peněz se může podepsat i na vztahu s vašimi dětmi. Nenahrazujte péči o ně svými penězi, ale věnujte se jim, co nejčastěji můžete.

A nakonec: Nenechte se prokletím loterie zastrašit!

Všichni finanční experti, s nimiž jsme o problematice velkých výher mluvili, se shodli, že lidé by své peníze neměli považovat jako prokletí. Je jen na nich, jak se svými penězi naloží, takže výhry se dají chápat i jako výzvy – výzvy k tomu, ukázat co ve vás je. Proto svou šanci chytněte za pačesy a vůbec se nebojte!

Related article

 • Tři týdny ignorovala informaci o výhře 35 milionů, myslela, že se jedná o pár korun
  05 12-2016
  Tři týdny ignorovala informaci o výhře 35 milionů, myslela, že se jedná o pár korun

  Charitativní pracovnice se nechtěla zatěžovat e-maily, které ji upozorňovaly na výhru v loterii. Po třech týdnech se ale jeden rozhodla přeci jen otevřít. Zjistila, že místo pár korun vyhrála jackpot v hodnotě 35 milionů. Jacqui Shannon (46) se e-maily nechtěla zatěžovat,...

  Read more...
 • Výherce jde do vězení, po nezletilé dívce chtěl, aby se oblékla do kůže a zabila myš
  28 11-2016
  Výherce jde do vězení, po nezletilé dívce chtěl, aby se oblékla do kůže a zabila myš

  Steven Kitchen (50) bombardoval nezletilou dívku a její setru zprávami, v nichž je nabádal ke splnění svých fetišistických snů v podobě žen oblečených do kůže a zabíjení zvířat. Loterijní výherce byl konkrétně uvězněn za SMS zprávy, v nichž nezletilou dívku žádal, aby...

  Read more...
 • Výherce naštval sousedy tím, že si svůj 150 milionový příbytek obehnal ostnatým plotem
  22 11-2016
  Výherce naštval sousedy tím, že si svůj 150 milionový příbytek obehnal ostnatým plotem

  Sousedé jsou pobouřeni tím, že jejich soused – výherce velkého balíku peněz – postavil kolem svého pozemku se stomilionovým sídlem plot s ostnatým drátem. Neil Trotter (43) před dvěma lety vyhrál jackpot EuroMillions v hodnotě 108 milionů liber (cca 3,5 miliard...

  Read more...

Leave comments

Your email address will not be published.